Jak dobrać igłę do maszyny do szycia i materiału ?

Igła to jeden z ważnych elementów maszyny do szycia. Igła jest szersza z jednej strony, to jej górna część zwana kolbą która łączy sie z chwytem maszyny. W zależności od maszyny do szycia, mamy różny rodzaj chwytu a tym samym różne kolby. Dolna część igły jest ostra i na końcu ma otwór, przez który przewlekamy nitkę, ta część igły przechodzi przez materiał.

Jaką igłę wybrać do szycia na maszynie domowej ?

Wybieramy igłę z kolbą półpłaską, taka igła jest w charakterystyczny sposób spiłowana do połowy, dzięki czemu przy jej mocowaniu nie ma problemu z tym, żeby ustawiła się zawsze w jednej pozycji. Wszystkie maszyny domowe, najstarsze Łuczniki, domowe overlocki wykorzystują igły półpłaskie.

Jaką igłę wybrać do szycia na maszynie przemysłowej ?

W zależności od producenta stosujesz igłę z cienka kolbą lub z grubą kolbą.

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twojej maszynie używasz cienkiej czy grubej kolby najlepiej to sprawdzić w specyfikacji maszyny lub na opakowaniu igieł, które były ostatnio kupowane lub pójść do sklepu pasmanteryjnego i pokazać sprzedawcy ostatnio używaną igłę.

Czy istnieją igły specjalne do szycia na maszynie przemysłowej ?

Niezależnie od grubości kolby istnieją maszyny, do których stosuje się specjalne igły, jak do: overlocków przemysłowych, automatów, łaciarek, podszywarek, dziurkarek, guzikarek, kapówek i renderek.

Jaką wybrać igłę do materiału takiego jak tkanina czy dzianina ?

Niezależnie od tego, czy szyjesz na maszynie domowej, czy przemysłowej, powinnaś dobrać igłę do konkretnego rodzaju materiału.

Dlaczego trzeba dobierać igłę do materiału?

Dobrze dobrana igła łatwiej przechodzi przez materiał, wkłuwa się przy użyciu mniejszej siły i minimalizuje zniszczenia materiału.

Jaki element igły do szycia jest najważniejszy i dlaczego?

Kluczowym elementem igły jest jej czubek, który w zależności od przeznaczenia będzie zakończony ostro, tępo, albo nawet pod kątem.

Jakie są rodzaje igieł do różnych rodzajów materiału ?

  • Igły uniwersalne / ostre

– Uniwersalne, podstawowe igły są przeznaczone do szycia wszelkiego rodzaju tkanin, tj. płótna bawełniane, lniane, materiały do dekoracji wnętrz, firany, tkaniny koszulowe i wszystkie inne, nieelastyczne materiały.

  • Igły do dzianin (jerseyu) / kulkowe, tępe

– Igła do dzianin dzięki mocno zaokrąglonemu wierzchołkowi nie uszkadza oczek a tym samym nie niszczy materiału, a szwy są mocniejsze. Idealnie nadają się do szycia rozciągających się materiałów używanych w dresach, bluzach, T-shirtach, bieliźnie i odzieży sportowej.

  • Igły do strechu

– Igły do stretchu stosuje się do najbardziej elastycznych dzianin, na przykład do szycia strojów kąpielowych.

  • Igły do jedwabiu, tafty i mikrofazy

– cieniutkie i tępe igły, które w minimalnym stopniu naruszają materiał, zostawią wytrzymalszy, niewidoczny szew na najdelikatniejszych materiałach, nie niszcząc ich struktury. To igła, która przyda się do materiałów o bardzo cienkim włóknie i dużej gęstości.

  • Igły do jeansu
  • – Igła do jeansu ma smuklejsze ostrze od uniwersalnej a wierzchołek jest dodatkowo ścięty. dzięki temu igła może przebić się precyzyjnie nawet przez grubszy materiał. Jeśli igła robi mniejszy otworek to szew jest wytrzymalszy, mniej rozchodzący się, ważna cecha w przypadku ubrań z jeansu.
  • Igły do tkanin powlekanych
  • – igły, które poradzą sobie z szyciem powłok np. foliowych na tkaniny.
  • Igły do skóry

– skóra to bardzo trudny materiał do szycia, ponieważ pamięta każde nakłucie. Żeby szew nie pękał, czubek igły do skóry jest zakończony pod kątem do linii szycia.

  • Igły wzmocnione

– igły do trudnych i ciężkich materiałów pokryte specjalną powłoką.

Jaką grubość igły wybrać ?

Grubość igły dobieramy do grubości materiału, który będzie szyty.

W tej kategorii wyróżniamy:

  • igły bardzo cienkie (50, 55, 60, 65) – igły do szycia najcieńszych i najdelikatniejszych materiałów.
  • igły cienkie (70, 75) – stosowane tam, gdzie igły uniwersalne będą za grube.
  • igły uniwersalne (80, 90, 100) – najpopularniejsze grubości stosowane w większości materiałów dostępnych na rynku.
  • igły grube (110, 120) – igły do szycia cięższych materiałów, np. jeansu.
  • igły bardzo grube (130, 140, 150, 160, 200) – takie igły znajdą zastosowanie tylko w bardzo trudnych projektach.
  • Jakie marki igieł do szycia na maszynie wybrać?
  • Polecamy igły domowe marek Grofes i Schmetz we wszystkich wymienionych powyżej rodzajach. Jeśli chodzi o igły przemysłowe, rekomendujemy igły marki Groz-Beckert, które nie mają sobie równych.

Zapisując się do nas na kurs szycia będziesz miała okazję w praktyce poznać różne rodzaje igieł i zobaczyć jak zachowują się i jakie dają efekty podczas szycia z różnych materiałów na maszynie domowej czy na maszynie przemysłowej.

Inne wpisy

Zapisz się na kurs